100 MB Sistem Ayrıldı Bölümünü Silme

Merhaba Arkadaşlar;

Bugün sizlere kendi karşılaştığım bir sorunun çözümünü anlatacağım. Bilgisayarınıza birkaç tane işletim sistemi yüklemeye çalıştıysanız bunun gibi bir problemle karşılaşmışsınızdır.
Öncelikle sizlere biraz harddisklerin yapısından bahsetmek istiyorum. Harddiskler yapısı gereği en fazla 4 tane birincil bölüme yada 3 tane birincil bölüm ve 1 tane genişletilmiş bölüme ayrılabilir. Bir işletim sistemi faal olarak kullanılacaksa bu işletim sisteminin birincil bölüme kurulması gerekir.
Windows, işletim sistemlerini ham bir sabit diske yüklerken veya herhangi bir yerel disk bölümüne yüklerken, işletim sisteminin kurulacağı bölümü boot bölümünden ayrı tutmaya meyillidir. Yani kısacası sistemin boot edileceği 100 MB’lık küçük bir alan ayırır. Bunun amacı bilgisayara virüs girdiğinde sistemin boot ayarlarını etkileyebilen virüslerin bu ayarları bozmasını engellemek ve sistemin her koşulda ( virüs bulaşsa bile ) çalışabilmesini sağlamaktır.

Sistem Ayrıldı Bölümü

Bu alan çoğu kullanıcının işine gelmez. Eğer bilgisayarınız da 100 MB “Sistem Ayrıldı”,sistemin kurulu olduğu bir bölüm “C” ve fabrika ayarlarını barındıran bir kurtarma (recovery) bölümü varsa yerel diskinizi yeniden yapılandırmak istediğinizde yapılandıramazsınız. Şöyle bir hatayla karşılaşıyor iseniz çözüm bu yazıda “Diskte bulunan bölüm sayısı zaten üst sınırda olduğundan, bu ayrılmamış alanda yeni birim oluşturamazsınız.”.
Bu hatadan kurtulmanın ve 2’den fazla işletim sistemi kurabilmenin yolu 100 MB’lık “Sistem Ayrıldı” bölümünü silmekten geçer.
Dikkat: Bu bölümü eğer işletim sistemini kullanıyorsanız asla silmeyin !!! Yoksa bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda windows açılmayacak ve boot menüsünde kalacaktır !!! Bu anlatım format atma ve yeni alınmış bir harddiskin biçimlendirilmesinde geçerlidir !!!

Şimdi yapılması gereken işlemleri sırasıyla aşağıda paylaşacağım.
İlk olarak format cd’sini takıyoruz ve bilgisayar aşağıdaki ekrandayken Shift+F10 tuşlarına basıyoruz ve önümüze komut penceresi açılıyor.

Win 7 Format Ekranı

Açılan komut penceresinde diskpart yazarak disk bölümleme programını çalıştırıyoruz.

Diskpart

listdisk komutunu yazarak bilgisayarımıza bağlı olan diskleri görüntülüyoruz.
Not: * seçilmek istenen birimin numarasını temsil etmektedir.
** MB cinsinden alanı temsil etmektedir.
sel disk * komutu ile disk seçilir.
Eğer diski tamamen biçimlendirmek istiyorsak clean disk * komutu yazılır.
Yeni bir birim oluşturmak için create partition primary size=** yazılır.
Oluşturulan birim numarası list partition komutu ile bulunur.
Birim sel partition * komutu ile seçilir.
İstenirse format quick fs=ntfs label="Disk İsmi" komutu yazılarak formatlanabilir.
Bu işlemden sonra assign letter="Disk Harfi" komutu ile diske harf atanır.
Son olarak Windows işletim sisteminin 100 MB’lık sistem birimi oluşturmaması için
active komutu yazılır.
active komutundan sonra sistem oluşturulan birime kurulabilir.

Disk Bölümleme ( Temsili )

Temsili fotoğraf aşağıdadır.

Yükleme Ekranı

Not: Eğer bilgisayarınıza birden fazla işletim sistemi yüklemeye çalışıyorsanız ( Linux, Win 7, Win 8 vs. ) ve problem yaşıyorsanız konu ile ilgili yazıma buradan ulaşabilirsiniz.

Reklamlar

6 responses to this post.

 1. Posted by Mikail on Şubat 28, 2015 at 10:00 pm

  Merhaba ben win8 kuruyorum ama bölümleme aşamasında 100mb sisteme ayırması gerekirken son resimdeki gibi 0mb ayrılıyor hal böyle olunca kuruluma devam edemiyorum yardımcı olurmusunuz ?

  Cevapla

 2. Posted by kenan on Mart 1, 2015 at 1:07 am

  Hocam, sistem ayrıldı bölümünü silmek istiyorum biçimlenmiyor sistem dosyası olduğu için olmuyor ve diz üstünde 100 mb yer kapliyor ne yüklersem orayada dosya ekleniyor çabuk doluyor silmemin bir zararı var mı ve nasıl silebilirim burda anlatiğiniz şekilde mi ? Birleşin istiyorum yani ortadan kalkacak şekilde olsun başka diskle birleşiyor fakat dosyayi birleştiriyor kendisi birleşmiyor saçma iş yapmişlar yok mu çaresi ?

  Cevapla

  • Merhaba;
   İlk önce şunu bilmelisin. 100 MB Sistem Ayrıldı bölümü Windows’un başlatılması için gerekli olan ön yükleme dosyalarının bulunduğu alandır. Eğer bu alanı silersen Windows başlatılamaz. Yukarıda anlattığım işlemler harddiske Windows kurulmadan önce yapılan işlemlerdir. Bu işlemleri yapmak istiyorsan bilgisayarına format atmalısın.

   Cevapla

 3. Posted by Metehan on Mayıs 9, 2015 at 3:48 pm

  Ben format atarken yanlışlıkla sistem için ayrılmıştır bölümünü sildim ve reset attım şu an bilgisayarı açıyorum ekran gelmiyor ne yapmalıyım

  Cevapla

  • Merhabalar;
   Daha önce bir linux dağıtımı kullandınız mı ?
   Kullandıysanız linux üzerinden boot ayarlarını düzeltmeyi deneyebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken kısaca şöyle;
   Yükleme yapmadan, deneme amacıyla direkt çalıştırılabilir formatta olan ( live-CD veya live-USB ) bir linux dağıtımında Boot-Repair programını kullanın.

   Cevapla

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: